Guidelines and Prep for Living on $1.50 per Day

I am participating in Live Below the Line, a fundraiser for various charities that challenges people to live on $1.50 worth of food and drink per day for five days. I am raising money for UNICEF. Please click here if you would like to sponsor me.

The challenge officially takes place between April 28 through May 2.

I suffer from anxiety, so naturally I bought all the food today and have decided to start the challenge tomorrow, April 23, and finish it on April 27. The Live Below the Line site says that participants can do the challenge any five consecutive days until May 30 so this is still within the rules.

My food for Live Below the Line

All of my food for the next five days

I shopped at three different stores today to buy the food pictured above. It cost $7.50 exactly. I got a 5-cent credit for bringing my own bag though, so I’m going to buy a single tea bag from a friend for 5 cents, and I’ll still be within the $7.50 budget.

Here’s what I bought:
$1.69 for 6 eggs
$1.29 for frozen mixed vegetables
$0.99 for a 5-oz. can of tuna
$0.93 for 2 apples
$0.79 for 3/4 lb. of lentils
$0.70 for 3/4 lb. of brown rice (it was the same price for white rice)
$0.57 for 3 bananas
$0.29 for a 7.5-oz. pkg of pasta shells
$0.25 for a Cup Noodles

This is all the food I will eat during the next five days. I will not accept any other food or drink. The only thing I will drink is tap water, which didn’t have to be included in my $7.50 budget. I decided to give myself salt, pepper, and a very sparing use of olive oil for free.

My Meal Plan

Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5
Breakfast Egg Rice, Veggies Rice, Veggies Rice, Lentils Rice, Lentils
Lunch Rice, Veggies Egg Egg Egg Egg
Snack Banana Apple Banana Apple Banana
Dinner Egg, Pasta Tuna, Rice, Veggies Tuna, Pasta Tuna, Cup Noodles Tuna, Rice, Lentils

This is how I’m planning to spread out the food during the five days. Maybe after I start cooking the food, I’ll find I can spread out the servings more. I think it’s pretty clear that I’m going to spend a lot of my time feeling hungry.

I won’t exercise aside from short walks. I will spend time meditating, praying, and reading.

My children know about the challenge now. Thankfully, they will be in school for some of the days, and during the weekend my husband will help me take care of them.

I was going to write about my experience of shopping and meal planning, but I’ll have to save that for the next post. Stay tuned.

Advertisements

Tagged: , , , ,

One thought on “Guidelines and Prep for Living on $1.50 per Day

  1. […] got from eating so little is that it helped me go “back to basics,” figuring out which foods I need to survive and be healthy and how much healthier I eat if I prepare meals ahead of time. […]

Please share your thoughts and comments

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Writing for Kids (While Raising Them)

Blog & website of children's book author Tara Lazar

Honest Mom

You belong here.

Scary Mommy

A personal blog about parenting while living with anxiety and depression

Honest Mom

A personal blog about parenting while living with anxiety and depression

Illustrated with Crappy Pictures™

A personal blog about parenting while living with anxiety and depression

Miss Bookish Girl

Writer, reader, cook, cat lady. Not always in that order.

%d bloggers like this: